Anasayfa Blog Bursa Haber Bursa’daki orman yangını hakkında dikkat çeken iddialar

Bursa’daki orman yangını hakkında dikkat çeken iddialar

Bursa’da Yolçatı Mahallesi’nde çıkan yangın büyük zarara neden oldu. Yangının ormanlık alanda başlama sebebi ve hızlı yayılması, mahalle sakinlerinin iddialarıyla gündeme geldi. Yangın, itfaiye ekiplerinin 10 saatlik çabaları sonucunda kontrol altına alındı. Ancak Üniversite çitleri nedeniyle müdahalede zorluklar yaşandığı belirtildi. Bölgede ikinci bir yangın olayı daha yaşandı ve hurdacıların yangına sebep olduğu iddia edildi. Olaylarla ilgili detaylar henüz net değil. Mahalle sakinleri, güvenlik önlemlerinin alınması gerektiğini vurguladı. Yangının yayılmasını engellemek için köylüler müdahale etti. Boca yakıcı olay, İGFA kaynağından elde edilen bilgilere göre gerçekleşti.

Bursa'da Yolçatı Mahallesi'nde Çıkan Yangın Büyük Tahribata Yol Açtı

Yangının Nedeni ve Hızlı Yayılması

Bursa'nın Nilüfer ilçesine bağlı Yolçatı Mahallesi'nde meydana gelen yangın, çevrede geniş kapsamlı hasarlara neden oldu. Yangının çıkış sebebi ve hızlı yayılmasının detayları merak konusu oldu. Mahalle sakinlerinden çarpıcı iddialar geldi.

Esmanur GÜLBAHAR/Musa YEŞİLDAĞ/HERKES DUYSUN

Makilik alanda başlayan yangın, şiddetli rüzgarın etkisiyle hızla büyüyerek Uludağ Üniversitesi Kampüsü'ne kadar ulaştı. Ekiplerin mücadelesi sonucu yangın, 10 saatlik yoğun çalışmanın ardından kontrol altına alındı. Mahalle sakinlerine göre, yangın çıktığı bölgede Üniversite tarafından yapılan çitler bulunmaktaydı ve itfaiye ekipleri bu çitler yüzünden Üniversite alanına ulaşamadı. Bu durum da yangının hızla büyümesine sebep oldu.

Yolçatı Mahallesi'nde İkinci Yangın

Yangının köy girişinden sonra Yolçatı Mahallesi'nin çıkışında da başka bir yangın çıktığı belirtildi. Mahalle esnafı, "Bu sabah Yolçatı'nın girişinde de yangın çıktı. Yangının sebebi henüz bilinmiyor." dedi.

Hurdacılar mı Yangına Neden Oldu?

Hurdacıların çekyat ve atıkları yakmaları sonucu yangının çıktığını iddia eden bir vatandaş, itfaiye ekiplerinin Üniversiteye ulaşamadığını ve yangının Yolçatı'dan Üniversiteye doğru ilerlediğini dile getirdi. Vatandaş aynı zamanda şu iddiada bulundu: "Yangın Üniversiteye doğru ilerliyor. İtfaiye, Üniversitenin çitlerinden dolayı yangının yayıldığı alana giremiyor. İtfaiyenin, yangın bölgesine ulaşabilmesi için 20 kilometre dolaşması gerekiyor. Bu durum yangının büyümesine sebep oluyor."

"Üniversite Kale Gibi Çit Ördü"

Başka bir mahalle sakini, "Kuruyan otların bir sigara izmariti ile tutuştuğunu ve çitin içinden geçilmediğini, adeta cezaevi gibi bir duvar örüldüğünü" belirtti. Hayvanların ve meraların zarar gördüğünü ifade etti.

Köylüler Yangına Müdahale Etti

Köylüler, hurda işleriyle uğraşan kişilerin yaktıkları atıkların yangına sebep olduğu bilgisini aldıklarını belirterek, yangının rüzgarın etkisiyle hızla yayıldığını ve ellerinden geleni yaptıklarını söyledi.

Güvenlik Tedbiri Alınması Gereken Yolçatı Köprüsü Çevresi

Yolçatı Mahalle Muhtarı Halil Kaya, yangının çıktığı yolun tehlikeli olduğunu belirterek, yol çevresinde güvenlik önlemlerinin alınması gerektiğini vurguladı. Muhtar Kaya, yaşanan süreci şu şekilde aktardı: "Biz cemiyet esnasında ihbar aldık. Olay yerine ulaştık ve gittiğimizde yangın başlamıştı. Akabinde ilçe kaymakamımız, Bursa valimiz, büyükşehir belediye başkanımız ve Nilüfer belediye başkanımız geldi. Müdahale edildi, yaklaşık 10 saat sürdü. Gece saat 00:00-01.00 civarında söndürüldü. Soğutma çalışmaları devam ediyor. Yol kenarında atıklar tutuşturulmuş ya da sigara izmaritinden dolayı yangın çıkmış, tam olarak bilinmiyor. Ancak o yol tehlikeli, yetkililerimizle görüştük. Belli noktalara güvenlik sağlanacak. Kontrolsüz bir yol. Bu kaza, hepimizi üzdü. En önemlisi can kaybının olmamasıdır. Üniversitenin Görükle kampüsüne ulaştı. Tel duvarlarından dolayı sağa sola pek sıçramadı fakat biraz Özlüce merasına sıçradı. Bizim kendi mahallemizde herhangi bir etki görülmedi. Yetkililere sesleniyoruz, o yolun güvenliğinin alınması gerekiyor. Biz de muhtar olarak elimizden geleni yapıyoruz."

Haber Kaynağı: İGFA

Yolculuğa Hazır Mısınız? İlgili Bağlantılara Göz Atın

Yorum Ekle

Masaj Salonunuzu eklemek için iletişime geçin

    Mail Formu

    bursarehber.com.tr bir ilan platformudur. Bu platforma kaydedilen işletmeler ve faaliyetleri işletmeyi kaydeden sorumluluğundadır. Bu platform her zaman resmi olarak çalışan firmaları listelemeyi amaçlamaktadır. Firmalar ile yaşayacağınız problemlerden bu platform sorumlu tutulamaz.

    Konak Mahallesi Barış 120 Sokak Ofis Artı 2000 Plaza No:3 Kat:1 D:12 Nilüfer/Bursa, Nilüfer, Bursa 16110.
    Sosyal Medya Hesaplarımız
    © 2020 - 2024 bursarehber.com.tr - Bursanın yerel firma ağı