Anasayfa Blog Bursa Haber 6 bin Samuray Arısı Bursa’da doğaya salındı

6 bin Samuray Arısı Bursa’da doğaya salındı

Bursa’da Kahverengi Kokarca ile doğal mücadele devam ediyor. Tarım alanında zararlı olan bu böcekle mücadelede, laboratuarda yetiştirilen 6 bin adet Samuray Arısı doğaya salınarak ekosistema destek sağlıyor. 2021 yılında başlatılan projede, feromon tuzakları kurularak mücadele sürdürülüyor. İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Kahverengi Kokarca Eylem Planı kapsamında Yalova Atatürk Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü ile iş birliği yapıyor. Samuray Arısı, Kahverengi Kokarca zararlısının yayılmasını engelleyerek meyve bahçelerini koruyor.

Bursa'da Kahverengi Kokarca Zararlısıyla Mücadele Devam Ediyor

Bursa'da Doğaya 6 Bin Samuray Arısı Salındı

Bursa'nın Orhangazi, Yıldırım ve Karacabey ilçelerinde, tarım sektörünü tehdit eden Kahverengi Kokarca zararlısıyla başarılı bir mücadele sürdürülüyor. Karadeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü laboratuvarında üretilen 6 bin adet Samuray Arısı, doğal dengenin korunması için doğaya salındı.

Proje 2021 Yılında Başlamıştı

Marmara Bölgesi'nde Kahverengi Kokarca popülasyonunu izlemeyi amaçlayan proje, 2021 yılı tarım sezonunda başlatılmıştı. Bu kapsamda, Karacabey, Orhangazi, Osmangazi, Nilüfer ve Yıldırım ilçelerinde feromon tuzakları kurularak mücadele kararlılıkla sürdürüldü.

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, "Kahverengi Kokarca Eylem Planı" çerçevesinde yürütülen çalışmalar kapsamında, Yalova Atatürk Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü ile iş birliği içinde, zararlı böceklerle etkin biyolojik mücadele konusunda önemli adımlar atıyor. Bu bağlamda, Karadeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü tarafından üretilen Samuray Arısı, Kahverengi Kokarca zararlısının yayılmasını engelleyerek ilçelerdeki meyve bahçelerinin korunmasına destek oluyor.

Daha Fazla Bilgi İçin: Benzer Konulardaki Diğer Yazılar

Yorum Ekle

Masaj Salonunuzu eklemek için iletişime geçin

    Mail Formu

    bursarehber.com.tr bir ilan platformudur. Bu platforma kaydedilen işletmeler ve faaliyetleri işletmeyi kaydeden sorumluluğundadır. Bu platform her zaman resmi olarak çalışan firmaları listelemeyi amaçlamaktadır. Firmalar ile yaşayacağınız problemlerden bu platform sorumlu tutulamaz.

    Konak Mahallesi Barış 120 Sokak Ofis Artı 2000 Plaza No:3 Kat:1 D:12 Nilüfer/Bursa, Nilüfer, Bursa 16110.
    Sosyal Medya Hesaplarımız
    © 2020 - 2024 bursarehber.com.tr - Bursanın yerel firma ağı